Yazı Tipleri Bize Neler Anlatıyor? 

Yazı Tipleri Bize Neler Anlatıyor?

 

Yazılarımız okuyucular için birçok mesaj taşır. Karşı tarafa ne düşündürmeyi istiyorsak ve karşı tarafta nasıl bir değişim yaratmak istiyorsak kelimelerimizi ve  cümlelerimizi de  bu isteğimize göre seçeriz. Bu noktada yazılarımız kadar tercih ettiğimiz yazı tiplerinin de oldukça önemli olduğunu çoğu zaman es geçeriz. Fakat okuyucuların yazının içeriğinden önce sadece yazı tipini görerek aldıkları mesajlar hiç yadsınamayacak kadar önemlidir. Yazı tiplerinin de her birinin farklı duygusunun, mesajının ve kendi karakteristik özelliğinin olduğunu bilirsek vermek istediğimiz mesajın etkileyiciliğini arttırabiliriz. Peki yazı tipleri ve insanlarda yarattığı duygular arasında nasıl bir ilişki vardır, hangi yazı tipi insanlarda nasıl bir duygu yaratır biraz da buna bakalım.

Serif Yazı Tipi

Serif yazı tipi  denildiğinde aklımıza ilk gelen muhtemelen Times New Roman olacaktır. Böylece Serif yazı tipinin tırnaklı hatlara sahip olduğu direkt gözümüzün önüne gelebilir. En eski ve klasik yazı tipinden  biri  olan bu yazı tipi  markalar için köklü bir geçmişi vurgulamakta iyi bir tercih olabilir. Özellikle edebi eserlerde  ve finans alanında sıkça tercih edilmesi bir resmiyetinin ve zerafetinin olduğunu karşı tarafa direkt geçirmeyi başarır.

Sans Serif Yazı Tipi

Serifli yazı tipinin tam tersi olan Sans Serif yazı tipi ise tırnaksız yapıda olan yazı tipi çeşitleridir. Genelde modern ve temiz bir görünüm yaratmaları açısından web siteleri ve dijital kullanımlar için sıkça tercih edilir. İnsanlarda sadelik ve konfor gibi duyguların oluşmasını sağlarlar. Bu yazı tipi,   genellikle teknoloji ve spor markaları tarafından tercih edilir. Sans Serif yazı tipi  arasında Helvetica ilk akla gelenlerden biridir. Tasarımcıların çok sevdiği yazı tipleri  arasında yer alan  Helvetica birçok markanın daha sonradan logolarını değiştirmelerine de sebep olmuştur.

Slab Serif Yazı Tipi

İçerisinde levha bölümü bulunan ve daha çok başlık ve logolar için tercih edilen yazı tipidir. Tırnaklı ve tırnaksız yazı tiplerinin güzel bir birleşimi olan Slab yazı tipi  dijital mecralarda oldukça popülerdir. Genel olarak karşı taraf için güven ve kendinden eminlik gibi duygular oluştururlar. Otomotiv ve teknoloji markaları için uygun yazı tipi arasındadır.

Script Yazı Tipi

Bakıldığından el yazısı gibi görünen Script yazı tipi  özellikle logolar için çok tercih ediliyor. Hissettirdiği lüks ve zariflik gibi duygularla moda markaları için  oldukça uygun yazı tipleri arasında.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın