hr-handshaking-successful-candidate-getting-hired-new-job-closeup-2-min

Ajansınıza Daha Fazla Müşteri Kazanmak İçin En İyi 12 Taktik

Müşteri edinme, büyüme pazarlaması ve müşteriyi elde tutma arayışı bir moda kelimeden daha fazla gelişmişti. Markaların %44’ü müşteri kazanımına odaklanıyor ve pazarlamacıların %57’si müşteri kazanımının bir kuruluşun pazarlama harcamalarının en önemli parçası olduğunu iddia ediyor. Müşterileri çekmek ve onları ürününüze sevdirmek, tamamen farklı bir kesinlik, analitik ve kaliteli müşteri deneyimi oyunudur. Ayrıca, pazarlama ajansınıza güvenmek için büyüleyici umutlar önemli bir görevdir. 

Ancak stratejilerin ve uygun pazarlama araçlarının doğru karışımı, müşterilerinizin dikkatini çekmek ve ajansın pazarlama hunisini ilerletmek için yol gösterici bir yıldız görevi görür. Ayrıca, pazarlama ajansınız için ikna edici bir pazarlama planı geliştirmek, sizi kalabalık arasında görünür kılar.

Daha fazla müşteri edinmekle mi uğraşıyorsunuz yoksa daha fazla müşteriyi nasıl çekeceğiniz konusunda kafanız mı karıştı? Peki, endişelerinizi bir kenara bırakın! Pazarlama çabalarınızı kolaylaştırmak için bu blogda en iyi stratejileri ele aldık, istatistikler paylaştık ve en iyi araçları tartıştık.

Pazarlama Ajansınız İçin Daha Fazla Müşteri Nasıl Elde Edilir

1. Niş Bul

Tüm pazarlama ajanslarının, her müşterinin endüstrisine hitap edecek kaynaklara veya uzmanlığa sahip olmadığı bir gerçektir. Bu nedenle, ne tür bir ajans kurmak istediğinizi seçmek çok önemlidir. Ayrıca, uzman ajanslar için talep yüksektir, bu nedenle kaynaklarınızı değerlendirin ve nişinizi daraltın ve ona bağlı kalın. Bir nişe sahip olmak, hedef pazarınızda kısalık elde etmenize yardımcı olur ve belirsiz hedefler belirlemek yerine onları etkili bir şekilde vurmak için bir strateji hazırlayabilirsiniz. Pazarlama ajansınız için daha fazla müşteri edinmenin etkili bir yoludur.

2. İdeal İstemcide Hizmetleri İma Edin

İdeal müşteriniz kim olabilir veya pazarlama ajansları nasıl ideal müşteri elde eder? Cevap seninle başlıyor! Evet, ideal müşteriniz sizsiniz. Süreci değerlendirmek için planlayın ve hizmetlerinizi ve tüm yardım mekanizmanızı işinize ima edin. Diğer müşterilerinize telkin edeceğiniz her adımı atladığınızdan emin olun. Analitik toplayın, bir marka kılavuzu geliştirin, veriye dayalı bir pazarlama planı planlayın ve her adımda performansı takip edin ve değerlendirin. Müşterilerinize sağladığınız tüm taktikleri ve tavsiyeleri kullanın, hedef kitlenizle güvenilir ilişkiler kurmak için hikaye anlatıcılığını deşifre edin. Hizmetlerinizin ne kadar yetkin olduğunu göstermek için kaliteye bağlı kalın.

İdeal müşterilerinizi değerlendirmek için hizmetleriniz için bir alıcı kişiliği de oluşturmalısınız. Müşterilerinizin sizden neler bekleyebileceği ve ihtiyaçlarını karşılamak için hizmetleri nasıl sunmanız gerektiği hakkında size kısa bir fikir verecektir. Ayrıca, alıcı kişiliği, hedef kitlenizin acı noktalarını anlamanıza da yardımcı olur. Bununla birlikte, potansiyel müşterileriniz, stratejilerinizin kendi işinizin gelişmesine yardımcı olduğunu izlediğinde, akıllarında bir özgünlük ve güvenilirlik duygusu ortaya çıkar. Potansiyel müşterilerinizi dönüşüm hunisinden aşağı itmenize yardımcı olur.

3. Kitlenizle İletişim Kurun

Potansiyel müşterilerinizle iletişim kurmak, yeni müşteriler edinmenin anahtarıdır. Aslında, müşteri geliştirmenin ve mevcut ağa ulaşmanın en hızlı yollarından biridir.

Potansiyel müşterilerinize ürününüz ve pazarınızla ilgili belirli sorular yönelttiğinizden ve onların geri bildirimlerini ve önerilerini değerlendirdiğinizden emin olun. Devam eden piyasa senaryosu hakkında fikir edinmenize yardımcı olur. Ayrıca, potansiyel müşterilerinizin geri bildirimlerini ve önerilerini dikkate aldığınızda, onlara değerli olduklarını hissettirir. Ajansınıza olan bağlılıkları artar. Potansiyel müşterilerinizle sosyal kanallar aracılığıyla iletişim kurabilir, Twitter’da anketler düzenleyebilir veya Instagram hikayelerinde soru cevapları sorabilirsiniz. Ayrıca, mevcut LinkedIn kişilerinizi detaylandırabilir, sektörünüzde bulunan hedef kitleyi bulabilir ve onlara sunduğunuz hizmeti açıklayan bir e-posta gönderebilirsiniz.

Müşteri kazanmak için iletişim çok önemlidir ve birçok yeni işletme, müşterilerle konuşmadıkları için müşteri çekemez. Evet, hedef pazarınız hakkında zaten her şeyi biliyor olabilirsiniz, ancak şimdi müşteri kazanmak için, hipotezlerinizi doğrulamak için potansiyel müşterilerle konuşacak kadar alçakgönüllü olmanız gerekir.

4. Hedef Pazarı Anlamak

Değerler sunan içerik oluşturmak için hedef pazarınızı ayrıntılı seviyelere ayırmaya çalışın. İletişimin yanı sıra bir araştırma metodolojisi geliştirin ve pazar araştırması yapın. Potansiyel müşterileri bulmak için sosyal ağ sitelerinde derinlemesine araştırma yapın ve kimin sorun yaşadığını ve hizmetlerinizin sorunlarını nasıl çözebileceğini öğrenin. Onlara ulaşın ve sorunlarını veya komplikasyonlarını azaltmak için sizinle sohbet etmek isteyip istemediklerini sorun. Çevrimiçi şikayetleri bulmak için çevrimiçi forumları ve blog gönderilerinin yorumlarını arayabilirsiniz. Hizmetlerinizin neyi çözmesi gerektiği konusunda netlik kazanmanıza yardımcı olur ve ayrıca pazarın sorunlarını tanımlamak için kullandığı kelimeleri anlamada kısalık sağlar. Kitleniz üzerinde önemli bir etki sağlayabilecek, yüksek dönüşüm sağlayan satış kopyası ve blog yazmanıza yardımcı olabilir. Satış konuşmaları ve blog içeriği, satışlarınızı artırmak ve yeni müşteriler edinmek için harika araçlardır.

5. Varlığınızı Çevrimdışı Oluşturun

Çevrimdışı varlığınızı oluşturduğunuzdan emin olun. Çevrimiçi dünya, görünür olmak, ancak daha fazla müşteri edinmek için esastır; ayrıca çevrimdışı görünürlüğünüz üzerinde çalışmanız ve “gerçek dünyaya” adım atmanız gerekir.

 Seminerlere, çevrimdışı ağ oluşturma etkinliklerine katılın, yeni işletme sahipleri veya karar vericilerle tanışın ve bağlantınızı genişletin. Ağ oluşturma etkinlikleri, bir pazarlama ajansı olarak sunumunuzu yapmak için harika bir yerdir; Hangi hizmetleri sunabileceğinizi ve hangi yardıma ihtiyacınız olduğunu açıklayın. Seminerde araştırmanızı bir araştırma makalesine dönüştürün, hedefler belirleyin, mevcut boşluğu gösterin ve hizmetlerinizin boşlukla mücadele için nasıl çözüm olabileceğini verilerle açıklayın. Ayrıca, iş fuarları, ticari fuarlar da makul bağlantılar kurmak için harika yerlerdir.Odak noktası, pazarlama ajansınızı yerel iş dünyasının bir parçası haline getirmek olmalıdır, böylece işletme sahipleriniz sizi tanır ve tavsiyeler yoluyla yeni müşteriler edinebilirsiniz.

Uygun bir ağ oluşturma etkinliği veya konferansı, müşteri tabanınızı güçlendirebilecek ve ajansların satış hunisini ilerletebilecek gerçek bir oyun değiştirici olabilir.

6. Çevrimiçi Dizinlerden Yararlanın

Web sitelerinin yanı sıra çevrimiçi dizinler, pazarlama ajanslarından yardım arayan potansiyel şirketlere ulaşmanın harika bir yoludur. Google ile başlayabilir ve ayrıca sektöre özel dizinlere odaklanabilirsiniz.

Pazarlama ajansları için bir dizi çevrimiçi dizin vardır ve bu dizinlerdeki hemen hemen herkes hizmet arayan nitelikli bir potansiyel alıcı olduğundan daha fazla müşteri çekmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, işletmenizin yerel dizinlerde de listelenmesini sağlayın. Çünkü yerel bölgedeki işletmeleri himaye etmek isteyen insanlar bulacaksınız ve bu siteler, gidilecek rehberler olarak hareket ediyor.

İşletmenize uygun doğru dizinleri seçin; reklam fırsatları ve etkinlikler vb. gibi daha fazlasını sunan dizinlere gidin.

7. Sosyal Medyada Görünür Olun

Sosyal medya pazarlaması, müşteri kazanma yönteminde benzin gibi davranır. Organik ve ücretli olmak üzere iki yöntemden oluşur. Organik sosyal medya, marka bilinirliğini artırmanın, bir şirket kişiliği geliştirmenin ve içerik paylaşmanın harika bir yoludur.

Farklı hizmetler sunuyorsanız, hedef kitlenizin demografisini bölümlere ayıran bölünmüş profiller oluşturabilirsiniz; sınırlı bir süre içinde doğrudan hedef pazara ulaşmanın etkili bir yoludur. Pazarlama ajansınızın ufkunu genişletmek için sosyal medyanın kullanımından yararlanın.Marka değerini birleştiren ve hedef pazarınızla alaka düzeyini koruyan içerik planlayın ve oluşturun; LinkedIn gibi profesyonel ağlarda, genellikle insanların genellikle hizmet sağlayıcıları aradığı platformda yayınlayın. Ajansınız için nasıl daha fazla müşteri kazanacağınızı öğrenmek istiyorsanız ve LinkedIn’de gönderi yayınlamayı görmezden geliyorsanız, fırsatları kaçırıyorsunuz.

Bununla birlikte, Facebook ve Instagram’da video içeriği, öğretici ipuçları yayınlayın. Hedef kitlenizi hizmetlerinizden haberdar etmek için Instagram reelslardan yararlanın; Reelslar çevrimiçi nüfus arasında orman yangını gibi yayılırken kaliteli makara içeriğiyle etkileyici bir erişim bekleyebilirsiniz.

Muhtemelen müşterilerinizin içerik pazarlamasının önemini açıklayarak, yeni müşteriler elde etmek için pazarlama ajansınızla aynı stratejiyi ima ediyorsunuz.

8. SEO Uyumlu Bloglar Oluşturun 

Kendin Yap yolunuzu seçin ve pazarlama blogları yazın, SERP’lerde üst sıralarda yer almak için iyi bir anahtar kelime araştırması yapın. Ayrıca, bir blog kuruluşunuza güvenilirlik sağlar ve SEO’da üst sıralarda yer aldığınızda, daha fazla müşteri edinme şansınız yüksektir.

Ayrıca, bloglarınızın müşterinizin sorunlarını çözmeye odaklanmasını sağlayarak blog içeriğine ve kalitesine odaklanın. Özel ihtiyaçlarına cevap verebilecek içerikler yazın, daha fazla trafik çekmek için CTA’lar ekleyin. Bir pazarlama ajansı olarak web sitesi yardımı, grafik tasarım çalışması, markalaşma tavsiyesi, pazarlama stratejisi yardımı, pazarlama uygulaması ve sosyal medya yönetimi gibi konuları seçebilirsiniz. Ajansınızın görünürlüğünü geliştirmek ve sektörde bir düşünce lideri olarak kendinizi kanıtlamak için misafir blogları yazın. Konuk bloglamanın, sabır gerektiren yeni müşteriler kazanmak için bir strateji olduğunu unutmayın. Blog oluşturma, yeni kitleler içinde görünürlük kazanmaya yardımcı olur; Konuk bloglarda, trafik çekmenin ve SEO’yu geliştirmenin harika bir yolu olan web siteleri, giden bağlantılar ekleyebilirsiniz.

Bloglama ayrıca ajansınızın sektörünüzdeki güvenilirliğini artırır ve sosyal medya büyümesini hızlandırır. Ayrıca yazarlar ve editörler topluluğuyla ağ oluşturma fırsatları sunar ve potansiyel müşteriler edinmenin mükemmel bir yoludur.

9. Ortaklıklar Geliştirin

Rakip olmayan bir ajansla stratejik bir ortaklık geliştirmek, pazarlama ajansınız için yeni müşteriler bulmanıza yardımcı olur. Çoğu zaman işletmeler, sektördeki bir ajansla ortaklık kurmanın müşteri ilişkilerini veya müşteri yönetimi stratejisini etkileyebileceğinden endişe duyar. Ancak bu efsaneyi yıkmak, yeni müşteriler elde etmek için ortaklık kurmaya ve ağlar oluşturmaya odaklanır.

Örneğin, reklamcılık konusunda uzmanlaşmış bir ajanssanız, bir içerik pazarlaması veya PR ajansıyla ortak olun. Bu şekilde, reklamcılık veya içerikle ilgili hizmetler için herhangi bir gereksinim olduğunda, iş ortağı ajansınız adınızı müşterilerine yönlendirecektir.

Stratejik bir ortaklık geliştirmek her iki yönde de çalışır ve her iki ajans için de bir kazan-kazan durumudur; kimse zararda değil! Stratejik ortaklıklar, yeni kitle pazarlarına girmenin ve daha fazla müşteri edinmenin şaşırtıcı bir yoludur. Sadece rekabet etmeyen ajanslarla ayrı dikeylerde ortaklık yaptığınızdan emin olun.

10. Push Up Seminerleri ve Kursları

Pazarlama endüstrisi sürekli olarak gelişmektedir ve sektörde alakalı kalmak ve en son rekabette doğru yolda olmak için işletmeler kurslar, seminerler ve konferanslar aramaktadır. Eğitim kursları, yeni pazar eğilimlerine ve uygulamalarına aşina olmaya yardımcı olur. Yeni müşteriler edinmek için seminerler, mini kurslar veya konferanslar düzenleyin.

Seminerler yürütmek, yepyeni bir gelir akışıyla size yardımcı olabilir ve kurslar sunmak sizi otomatik olarak bir endüstri uzmanı yapar. Bir seminer düzenlemeseniz bile kendinizi konferans devresine sokabilirsiniz. Nasıl olduğunu merak ediyor musun? İş konferanslarına dikkat edin ve konuşmacı olmak için organizasyon ekibine sunum yapın.

Eğitim teklifleri ve konuşma katılımları, size görünürlük sağladığı ve bir uzman olarak itibarınızı artırdığı için işinizi hızlandırabilir. Pazarlama ajansınız, potansiyel müşterilerinizin önünde daha güvenilir hale gelir ve hizmetinize güvenirler ve potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürmek daha kolay hale gelir.

11. Bir Web Sitesi Oluşturun ve Görüş İsteyin

Daha fazla müşteri çekmek için:

  • Etkileyici bir web sitesi oluşturmaya çalışın.
  • Başarı hikayenizi ve ekibinizin geçmişte elde ettiği sonuçları vurgulayın.
  • Kapsamlı sosyal medya çözümlerini kullanarak analitik ve performans raporları çizin ve web sitenizde paylaşın.
  • Web sitesi içeriğinin, müşterilerinizin hizmetinizden nasıl yararlanabileceği konusunda mesaj verdiğinden emin olun.
  • Portföyünüzü, ziyaretçiler arasında bir güven duygusu yarattığı için web sitesinde sergileyin. Bir vaka çalışması sayfası oluşturun; ayrıca işgücü ayrıntılarınızı içeren bir sayfa oluşturun.
  • Müşterinizden referans istemekten çekinmeyin. Geçmişte birlikte çalıştığınız sadık müşterilerinizle iletişim kurun ve geri bildirimlerini isteyin. Onlara hizmetinizle ilgili en çok neyi beğendikleri gibi sorular sorun.
  • Web sitenizde bir müşteri inceleme bölümü oluşturmak için geri bildirimi kullanın. İncelemeyi güvenilir kılmak için müşterinin adını, fotoğrafını ve şirket adını yükleyin. Ancak bunu yaparken, etik gerekçelerle web sitenizde yorumlarını, imajını veya şirket adını kullanmak için müşterilerinizden izin alın.
  • Ayrıca inceleme videoları oluşturabilir veya müşterilerinizden Google My Business girişinde incelemelerini paylaşmalarını isteyebilirsiniz. İncelemeler, pazarlama ajansınızı güvenilir kılar, çünkü potansiyel müşteriler genellikle incelemelere kişisel tavsiye olarak güvenirler.
  • Web sitelerinizde tüketici davranışını yükseltmek için sosyal medya reklamlarını kullanabilirsiniz. Farkındalık aşamasındaki potansiyel tüketiciler için blog gönderilerini yayınlayın, ikinci aşama için teknik incelemeleri veya diğer öncü mıknatısları kullanın ve bir pazarlama ajansı kiralamak isteyenler için infografikleri verilerle paylaşın veya vaka çalışmalarını paylaşın.

12. E-posta Pazarlamayı Başlatın

E-posta pazarlaması, potansiyel müşterilerinizin önünde kalmanın ve yeni müşteriler edinmenin oldukça etkili bir yoludur. Hizmet bilgilerini, indirimleri veya teklifleri veya diğer etkinlik bilgilerini tanıtmanıza yardımcı olur.

Ayrıca, tüketici davranışlarını çok fazla soru bombardımanına tutmadan izlemenize yardımcı olur. Ne paylaşırsanız paylaşın, doğrudan potansiyel müşterilerinizin gelen kutusuna iletilir. Potansiyel müşterilerinizin e-postayı açmasını sağlamak için konu satırınızı akılda kalıcı tutun, e-postadaki içeriğin kendini tanıtmadığından emin olun, bir denge sağlayın. Müşterinizin dikkatini pazarlama ajansınıza çekmek için ücretsiz kurs sunabilir veya e-postada bir e-kılavuz veya haber bülteni paylaşabilirsiniz.

Pazarlama Ajansı Türleri

Pazarlama ajanslarının son on yılda büyümesi açıktır. Farklı amaçlara hizmet eden, geleneksel olarak ve çevrimiçi alanda izleyicileri çekmek için uyarlanmış çeşitli pazarlama ajansları vardır. Farklı pazarlama ajansları türlerine göz atalım ve nişiniz hakkında bir fikir edinelim:

Entegre Pazarlama Ajansı

Entegre pazarlama ajansları çok çeşitli hizmetler sunar. Bu ajanslar tarafından yapılan görev, Arama motoru optimizasyonu (SEO), Tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı, Sosyal medya yönetimi ve sosyal medya reklamcılığı, Web tasarımı ve geliştirme, Web sitesi bakımı vb.

Bu ajanslar ayrıca İçerik Pazarlama, Grafik Tasarım, E-posta Pazarlama, Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO), İnceleme Yönetimi ve daha fazlasını sunar! Entegre pazarlama ajansları, markaları kapasite ve yetenekteki boşlukları azaltmak için güçlendirir.

Uzman Pazarlama Ajansı

Uzman pazarlama ajansları özel becerilere sahiptir. Size SEO, içerik pazarlaması, grafik tasarım, e-posta pazarlaması, sosyal medya pazarlaması vb. bir veya daha fazla hizmet sunabilirler.

Örneğin, bir SEO ajansı, bir web tasarım ajansının işletmenizi web siteleri tasarlama ve geliştirme konusunda güçlendirebileceği arama motoru optimizasyonu kampanyalarınızı yönetmenize yardımcı olabilir.

Marka Pazarlama Ajansları ve Pazarlama Araştırma Ajansları, firma inşasının ilk aşamasında yardımcı olur. Bu ajanslar, pazarın ve talebinin asılmasını sağlamak için pazar araştırması yapar. Bunun yanında firma adı, logosu, görsel kimliği vb. konularda plan ve strateji yaparlar.

Not: Son on yılda, yaratıcı ajanslara olan talep arttı. Yaratıcı pazarlama ajanslarının kesin bir tanımı olmasa da hizmetleri strateji, tasarım, dijital hizmetler ve pazarlamayı içerir. Logolar, etkileyici reklamlar ve videolar aracılığıyla markanızın hikayesine hayat verirler. Tüm hizmetleri, kuruluşunuzun faaliyetlerine bir görünüm kazandırmak ve hedef tüketicilerinize aşinalık kazandırmak için tasarlanmıştır.

Geleneksel Pazarlama Ajansı

Geleneksel pazarlama ajansları, Halkla ilişkiler ve reklamcılık, Marka yönetimi, Basılı pazarlama, Televizyon veya radyoda yayın pazarlaması gibi hizmetler sunar.

Pazarlama Danışmanlığı

Pazarlama danışmanları bir markanın pazarlama planını denetler ve önerilerde bulunur. Danışmanlık ajanslarının bir pazarlama planının uygulanmasına doğrudan dahil olmamaları dikkate değerdir.

Bunun yerine, bu ajanslar planın derinlemesine bir analizini yapar ve maksimum görünürlük ve erişime sahip yeni bir ürünü piyasaya sürme veya yeni bir potansiyel hedef pazar yakalama taktikleri gibi yeni stratejiler sunar.

Örneğin, Capgemini, IBM, Accenture, Deloitte, PwC vb. gibi küresel danışmanlıklar, işletmelere operasyonel öngörüler sağlar ve artık pazarlama öngörüleri ve yürütme de sunarlar.

Pazarlama Ajansı İçin Müşteri Kazanmak İçin En İyi Uygulamalar

Ne tür bir yapım ajansı olduğunuzdan bağımsız olarak, müşteri tabanınızı geliştirmek için aşağıda belirtilen en iyi uygulamaları takip etmeyi düşünün:

LinkedIn’den en çok yararlanın, bağlantınız dışında LinkedIn’e özel mesajlar göndermenize izin veren LinkedIn Inmails’i kullanın.

LinkedIn sponsorluğundaki Inmails, olası satış yaratma için de iyi bir yoldur; dönüşüm oranlarını artırmak için web seminerlerinin, e-kitapların vb. tanıtılması özellikle önerilir.

Niş alanınızla iyi uyum sağlayan farklı Facebook gruplarına katılın ve sektörünüzdeki etkileyicilere ulaşın.

Yönlendirme isteyin ve kaybedilen müşterilere yeniden yaklaşın.

Görünürlüğünüzü artırmak için SEO ve sosyal medya yönetimine zaman ayırın.

E-postanızın çekici bir konu satırına, çekici tekliflere, sosyal kanıta ve sağlam bir harekete geçirici mesaja sahip olduğundan emin olun.

Comments are closed.